Wypalanie prądem w drewnie – figury Lichtenberga
Drewno to jeden z najczęściej używanych przez ludzi materiałów. Trudno się temu dziwić. Drewno jest powszechnie dostępne, stosunkowo łatwe do obróbki i ładnie wygląda. Wykorzystujemy je do wznoszenia konstrukcji, robienia mebli czy dekoracji. Ale jak ozdobić drewno, by było jeszcze ciekawsze? Znamy intarsje, malowanie, rzeźbienie… a coraz częściej stają się popularne figury Lichtenberga wypalane w drewnie. Niektórzy nazywają tą technikę Thunder wood.
Figury Lichtenberga – co to jest?
Pojęcie figury Lichtenberga odnosi się do charakterystycznych wzorów, które tworzy prąd elektryczny przepływający przez izolatory elektryczne. Kształtem przypominają one piorun, rozgałęzione drzewo czy liść paproci – nigdy nie pojawiają się dwa identyczne. Figury Lichtenberga pojawiają się nie tylko w drewnie. Ostatnio zdobi się nimi przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych. Pojawiają się także na ciele osób porażonych piorunem lub prądem.
Figury Lichtenberga wzięły swoja nazwę od żyjącego w XVIII wieku niemieckiego fizyka Georga Christopha Lichtenberga, który jako pierwszy zwrócił uwagę na swoiste rozgałęzienia powstające po wyładowaniach elektrycznych np. po uderzeniu piorunów.
Jak zrobić figury Lichtenberga w drewnie – Thunder wood?
Wypalanie prądem w drewnie jest niebezpieczne, należy zatem zachować szczególną ostrożność podczas takiej pracy. Okolice miejsca, gdzie pracujemy muszą być suche; jeśli mamy dzieci czy zwierzęta upewnijmy się, że nie ma ich w pobliżu.
Do wykonania thunder wood potrzebny nam jest prąd o wysokim napięciu, generowany np. przez transformator, dwie elektrody lub gwoździe (podłączone do urządzenia), elektrolit oraz, oczywiście, element drewniany, który zamierzamy wypalić. Elektrolitem może być np. rozwór wody z solą. Na pomalowanym nim drewnie łatwiej wypalimy figury Lichtenberga.
Po pomalowaniu drewna elektrolitem i zamocowaniu elektrod do ozdabianego przedmiotu włączamy prąd. Na powierzchni zaczną pojawiać się charakterystyczne kształty w postaci rozgałęzień. Elektrody możemy przykładać w różne miejsca (pamiętajmy, aby przed zrobieniem tego wyłączyć prąd!), dzięki czemu prąd „popłynie” inną ścieżką i stworzy więcej szlaczków.
Po wypaleniu prądem w drewnie powstaje sadza, którą zwykle usuwa się z niewypalonej powierzchni – możemy to zrobić poprzez szlifowanie papierem ściernym czy szlifierką. Na koniec zostaje nam zabezpieczyć nasze ozdobione drewno np. lakierem.
Wypalanie drewna prądem (thunder wood) – zastosowanie
Thunder wood jest techniką, która znajduje zastosowanie zarówno w meblarstwie jak i dekoratorstwie. Ostatnimi czasy, często widzimy wypalane prądem stoły, szafy czy parapety. Powstają ozdobne obrazy, deski do serwowania potraw czy inne ozdobne przedmioty. W zasadzie, jeśli chodzi o wykorzystanie figur Lichtenberga w drewnie ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Reasumując, co chwila pojawiają się nowe pomysły, w których wykorzystuje się wypalanie prądem elektrycznym o wysokim napięciu.
Czy w sklepie Vertigo Jewellery & Art są na sprzedaż przedmioty z figurami Lichtenberga?
W naszym sklepie są dostępne obecnie herbaciarka i pudełko zdobione figurami Lichtenberga. Nowość stanowią zakładki wypalane tą metodą (znajdziesz je tutaj: zakładka 1 oraz zakładka 2)